چاپ پلات و لمینت

10 / 10
از 1 کاربر

لمنیت چیست

لمینت یکی از روش های محافظ از کار چاپی می باشد که یک لایه بسیار نازک پلاستیکی و شفاف در دو طرف کار چاپی چسبانده می شود که کار چاپی را در برابر رطوبت و آسیب های محیطی حفاظت شده و در پایان کار در برابر پارگی نیز مقاوم می شود ، همچنین لمینت شدت رنگ های به کار برده شده در چاپ را بهبود می بخشد.

تصاویر و رنگ های استفاده شده در چاپ هرچه هرچه درخشان تر باشد نشانه کیفیت چاپ بالا است. لمینت از به وجود آمادن چین و لک شدن و عوامل مخربی که باعث می شود به کار چاپی آسیب برسد جلوگیری می کند.

لمینت هایی که در چاپ دیجیتال به کار برده می شود :

1)     لیمنت کیسه ای یاکتابچه ای :

در لمینت کتابچه ای ، دو قطعه از پیش بریده شده دارد که یک لایه آن را چسب حرارتی می پوشاند که هر دو قطعه حالت کیسه پیدا کنند، لبه های آن را با استفاده از چسب درزبندی می کنند پس از اینکه لمینت کیسه ای حالت می گیرد می توان از آن در کار چاپی استفاده کرد، ابعاد آن به گونه است که کاملا کار چاپی را می پوشاند.

2)     لمینت رول حرارتی :

در این گونه لمینت ها از دو رول بزرگ فیلم استفاده می کنند. در یک روی این فیلم دارای چسب می باشد و زمانی که این چسب در معرض حرارات قرار می گیرد فعال می شود. این چسب هنگامی که کار چاچی از لمینت عبور می کند به کار چاچی می چسبد.

هنگامی که لمینت حرارتی در چاپگر های دیجیتالی باشد میزان چسبندگی به عوامل لایه مرکب ، نوع و جنس مدیا دارد.

یکی از رول ها در بالای چاپگر نصب می شود و دیگری در پایین چاپگر و هنگامی که کار چاپی وارد می شود رول بالایی کار لمینت کردن لایه سطحی دارد و رول پایینی کار لمینت سطح پایینی را بر عهده دارد به این عمل کبسوله کردن نیز می گویند.

3)     لمینت رول سرد :

در این گونه لمینت ها بر خلاف لمینت های حرارتی از گرما برای لمینت کردن استفاده نمی شود.

اینگونه لیمنت ها به فشار بسیار حساس می باشند ، روش کار لمینت رول سرد اینگونه است که فیلم دارای یک لایه چسب می باشد که هنگام تماس با کارچاپی به آن چسبیده می شود این روش در چاپ هایی که حرارت به چاپ آسیب می رساند بسیار مناسب است و به کار چاپی آسیبی نمیرسد.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :